
Cóż jest fascynującego w jeździe skuterem wodnym? Pewnie wszystko. Przede wszystkim prędkość wyzwalająca emocje. Kiedy rozpędzona maszyna w zasadzie sunie ponad falami, czujesz, że prawo grawitacji cię nie dotyczy. Aby wrażenia nie traciły na mocy, warto poświecić chwilę na wybór idealnie dopasowanej pianki do jazdy na skuterze.
W czym na skuter wodny?
Przygotowując się do jazdy na skuterze wodnym, powinieneś zadbać o właściwy strój. Tak, jak i w innych sportach wodnych, znajdziesz tzw. pianki. Pod tą nazwą kryje się określenie kombinezonu wykonanego z neoprenu – ulubionego materiału wszystkich fanów sportów wodnych. Neopren, czyli syntetyczny kauczuk znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. W wodnych sportach sprawdza się dzięki lekkości i elastyczności.
Podczas szaleństw na wodzie, zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej, przydatne są jego właściwości termoizolacyjne. Pianka na skuter wodny chroni przed wiatrem i wyziębieniem. Kombinezon neoprenowy zabezpiecza także przed działaniem promieni słonecznych, gdyż jego powłoki działają niczym filtry anty-UV. Nowoczesne pianki jako materiały oddychające zapewniają użytkownikowi komfort niezależnie od otaczających warunków. Dodatkowo osłaniają ciało przed uszkodzeniami mechanicznymi, zwłaszcza za sprawą wzmocnień amortyzujących uderzenia, na przykład na kolanach czy goleniach. Skuter wodny to potężna maszyna. Rozpędza się momentalnie, a przy osiąganej prędkości zetknięcie z wodą porównywane jest do zderzenia z asfaltem – to może zaboleć.
Zmierzyć się z pianką
Kombinezon na skuter powinien być idealnie dopasowany i uwzględniać uwarunkowania anatomiczne większości z nas. Nie może być za ciasny, ponieważ będzie krepować ruchy. Fatalnie się jeździ w takim, który uciska szyję. Nie jest wskazane, by był za luźny. Jeśli będzie odstawał od ciała, również utrudni poruszanie się i manewrowanie maszyną. Jednak najgorsze w za dużym kombinezonie jest to, że będzie dostawała się pod niego woda wzmagająca uczucie chłodu i dyskomfortu.
Podczas doboru pianki na skuter wodny musisz kierować się przede wszystkim dwoma wymiarami: swoim wzrostem i obwodem klatki piersiowej. Waga ciała, czy obwód w pasie są mniej znaczącymi wskaźnikami. Wymiary podane przez producenta pomagają określić właściwy rozmiar kombinezonu. Zaleca się kierować niższym wskaźnikami dla podanych wartości. To dlatego, że strój z neoprenu ma skłonność do rozciągania się w trakcie użytkowania.
Komfort śmigania po falach uzyskujesz dzięki dwuczęściowej budowie pianki. W cieplejsze dni zakładasz zapiany z przodu kombinezon bez rękawów. Gdy robi się chłodniej lub szczególnie wietrzenie, nakładasz kurtkę z długimi rękawami. Wytrzymałe zamki i zapięcia na rzepy nie pozwolą na przypadkowe rozpięcie nawet podczas najbardziej brawurowych akcji. Szukaj modeli z minimalną ilością szwów wodoodpornych. Tym sposobem pianka o grubości 2-3 mm staje się twoją drugą skórą. Przed ostatecznym złożeniem zamówienia, zawsze skonsultuj swój wybór z obsługą sklepu, pewnie wtedy przypomnimy ci jeszcze o kamizelce asekuracyjnej. Pamiętaj, że warto zaufać doświadczeniu.